Příčiny psychóz

Příčiny psychóz jsou stále velkou neznámou a i přes to, že toto téma naplňuje po několik desetiletí nesčetné výzkumné snahy. Jednoznačné vysvětlení pro to, proč psychóza vzniká, však doposud nemáme. Podle současného názoru odborníků nemají psychózy jen jednu konkrétní příčinu, ale mluvíme o ní jako o onemocněním multifaktoriálním. Jde o souhrn několika nepříznivých faktorů – biologických, psychologických i sociálních a spirituálních (v návaznosti na uvedený bio – psycho – sociálně spirituální model).

Někteří lidé se mohou narodit s vrozenými dispozicemi (tzv. vulnerabilita), díky kterým jsou ke vzniku psychózy náchylnější. Nemoc vzniknout nemusí, ale někdy díky kombinaci několika dalších faktorů (jako například stresující životní události aj.) se může spustit. Zdá se tedy, že pro vznik psychózy jsou určující dvě věci: náchylnost k onemocnění neboli vulnerabilita spouštěč onemocnění.

2 Komentářů

 1. Martina

  Dobrý den, mám syna 18let s diagnozou “Psychozi”, nyní po hospitalizaci pár dní doma.

  Syn je relativně v klidu, ovšem občas pozoruji velké změny v chování “stres vztek a bezdůvodný strach a obviňování” mám strach, aby nedošlo k relapsu.

  Snažíme se, aby bral pravidelně léky, syn trošku vzdoruje, ale zatím bere.

  Jak se zachovat ve chvílích jeho vzteku téměř “ataky” jestli se spíše vzdálit (jelikož v tom stavu obviňuje i mě, že byl hosipitalizován atd), nebo se snažit ho uklidnit a když ano, jakým způsobem??
  Jsem bezradná v této situaci, a mám o něj strach aby se tam nedostal znovu.

  děkuji za odpověď, Martina.

  1. St. Turek

   Dobrý den i Vám,
   odpověď asi není jednoduchá, stejně jako vaše situace. Doporučoval bych kontaktovat některý z komunitních týmů ve vašem regionu, nebo pisněte, odkud jste a na někoho vám dáme kontakty.

   Nám a našim klientům se osvědčilo být autentický (sám za sebe), mluvit o tom co kdo prožívá a co kdo potřebuje (nejen syn, ale i vy jako rodiče, případně sourozenci atd.).

   St. Turek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *